ENLTРУ
Turime Britų Trumpaplaukių kačiukų!

Turime kačiukų!

BRITŲ TRUMPAPLAUKIŲ KAČIŲ VEISLYNAS

BRITŲ TRUMPAPLAUKIAI

DUK | VISKAS APIE KATES


PIRKIMAS, PRIEŽIŪRA, TUALETAS, AUKLĖJIMAS


200 dažniausiai kylančių klausimų apie kates


Bendri klausimai
Kačiuko pasirinkimas ir pirkimas
Mityba
Tualetas ir kraikas
Higienos įpročiai ir jų sutrikimai
Psichologija
Fiziologija
Auklėjimas
Priežiūra
Sveikata
Kelionė
Kastracija ir sterilizacija


Bendri klausimaiDraskyklės pasirinkimas

Draskyklė turi būti pakankamai aukšta, kad katė galėtų išsitiesti ir pasigalandyti nagus. Katės nemėgsta namukų apačioje, kur jaučiasi nesaugios. Privalumas yra nuimami ir išskalbiami guoliai, kadangi tai padės Jums palaikyti draskyklę švarią.
Pigios draskyklės nėra tvirtos, greitai susidėvi ir neilgai tarnauja, todėl pasirenkant draskyklę Jūsų augintiniui, jai reikės skirti triženklę sumą. Negalint skirti pakankamos sumos kokybiškai draskyklei, apsvarstykite galimybę pasitaupyti, o laikinai įsigyti sizalio ar medvilninę virvę ir apsukti aplink stalo kojytę.

Pratinimas prie draskyklės

Paberkite ar apipurkškite katžole namuko vidų, guolį ir įtrinkite į galąstymo vietą. Katė prisiuosčiusi katžolės, voliosis ir trinsis aplink, norės pasigalandyti. Taip ji paliks savo kvapą ir su laiku naudosis be skatinimo priemonių.

Kaip dažnai galima duoti katžolės

Katžolės poveikis dažnai siejamas su lytinių hormonų veikla, todėl kačiukai gali nereaguoti į ją. Katės labiau atsparios šios žolės poveikiui, tuo tarpu dauguma katinų negali atsispirti.
Katžolė nesukelia katėms pripratimo ir ją galima paduoti pagal pageidavimus.
Katžolės kiekis neįtakoja efekto stiprumo, kadangi katės po tam tikro kiekio įkvėptų medžiagų - praranda interesą katžolei ir ji neveikia jų mažiausiai kelias valandas.
Nėra standartinės reakcijos į katžolę, kadangi kiekviena katė reaguoja individualiai, tai gali būti laižymas, kramtymas, trynimasis. Besivoliojant, katės dažnai bando save prausti.

Ar katėms galima duoti valerijono

Pageidautina naudoti katžolę. Nedidelis kiekis džiovintų valerijonų šaknų ar tuščios prakvipusios pakuotės nuo jo - nepadarys daug žalos, bet tai turi būti retai.
Valerijono ar širdies lašų su alkoholiu, katėms duoti negalima, kadangi taip katės prisipratina prie alkoholio, kuris yra jiems nuodingas ir tampa priklausomomis.

Kaip sužinoti katės amžių

Žmonių ir kačių metų skaičiuoklė

Kaip pasiruošti kačiuko atvykimui

Straipsnis Susipažinimas su kačiuku ir jo priežiūra


Pirkimas ir PasirinkimasPasirinkti berniuką ar mergaitę

Kaip ir žmogus, kiekvienas augintinis yra individualus, todėl besirenkant katę reikia žiūrėti į konkretų augintinį, kadangi dažnai pasitaiko priešingo būdo negu turėtų būti pagal visuomenėje susiformavusią nuomonę.
Žiūrint statistiškai didesniu mastu, patinai būna didesni už pateles, dažnai labiau išreikšti veislės bruožai pvz. Britų Trumpaplaukių atveju tai didesni žandai, kabantis pilvas, bendras dydis, būdingas didesnis tingumas, tuo tarpu patelės būna labiau savarankiškos, tvarkingesnės, aktyvesnės, kadangi gamta joms skyrė išauginti palikuonius.
Todėl patinai gali atrodyti įspūdingiau, bet keltis tik į WC ir pavalgyti, o katės aktyviau dalyvauti gyvenime, lydėti, stebėti.

Veislės pasirinkimas

Kiekviena veislė turi savo ypatumų, todėl būtina atsižvelgti ne tik ir ne tiek į išvaizdą, kiek į charakterį, aktyvumą, priežiūros poreikį, kadangi paskui gyvenimas abiems pusėms gali būti gana sudėtingas.
Pvz. Orientalinių veislių atstovai yra labai kalbantys, Bengalų - aktyvūs, bet reikalauja mažai priežiūros. Tuo tarpu, kai Persų, Egzotų katės melancholiško ar net flegmatiško būdo, bet reikalauja kailio ir kartais akių priežiūros. Britų Trumpaplaukių/Ilgaplaukių ir Škotų Nulėpausių/Stačiausių katės reikalauja mažiau kailio priežiūros ir jų kailis nesivelia, bet lieka ant baldų ir drabužių.

Kaip pasirinkti augintinį

Jeigu yra galimybė, prieš atsinešant / nuperkant kačiuką ar katę reiktų apsilankyti ir apžiūrėti gyvai augintinį, jo elgesį ir reakciją į Jus.
Perkant augintinį reikia įsitikinti, kad kačiukai gyvena atitinkamose sąlygose, apžiūrėti tėvus ar bent motiną, ne tik tam, kad suprastume į ką gali būti panašus jūsų būsimas augintinis, bet ir į sveikatą, ir būklę.
Reikia atkreipti dėmesį į švarą, pastebėti ar kačiukai savarankiškai valgo ir nueina į dėžutę, apžiūrėti kačiuko akis, ausis, kailį ir gyvūnų socializaciją, mamos ir kačiukų reakciją į žmones. Jokiu būdu negali būti agresyvumo, nebent mama gina vaiką. Mama gali laikytis nuošaliau. Kačiukai neturi būti baikštūs. Nupirkus kačiuką stovintį nuošaliai, kurio pagailo - didelė galimybė, kad jis toks ir liks, baikštus, besislepiantis nuo kiekvieno garso.

Kada galima atsivežti kačiuką

Ankščiausiai kačiukas gali palikti mamą 3 mėnesių amžiaus, jei jis liks Lietuvos ribose ir 3 mėnesių 3 savaičių amžiaus, jei yra planuojama vykti į užsienį. Pageidautina imti kačiuką 4 mėnesių amžiaus, kai įsitikinta, kad nėra pašalinės reakcijos skiepams, o kačiukui tas papildomas laikas bus tik į naudą socializacijos ir auklėjimo atžvilgiu.
Ankščiau 3 mėnesių kačiuko paimti negalima, kadangi tai minimalus amžius reikalingas būtinų įpročių formavimui ir kadangi kačiukas palikti mamą gali tik dukart paskiepytas, o to neįmanoma padaryti ankščiau 3 mėnesių. Taip pat pagal LR įstatymus, kačiukas gali palikti namus tik su pasiutligės skiepu, o jis yra daromas tik nuo 3 mėnesių amžiaus.
Jeigu įsigyjant kačiuką Jums sutinka atiduodi jį ankščiau, reiškia pardavėjas nesilaiko veisimo taisyklių ir saugiau būtų pasiieškoti kito veisėjo.

Veislinis kačiukas

Veislinė katė ar kačiukas yra tik tada, jeigu turi kilmės dokumentus, kitu atveju, tai yra gyvūnas panašus pagal kažkokius bruožus į veislinį augintinį ir gali neturėti nieko bendro su veisle, išskyrus vieną ar kitą bruožą, pvz. pilki trumpaplaukiai kačiukai dažnai išduodami kaip Britų Trumpaplaukiai ar Rusų Mėlynieji.

Kačiukas iš veislyno

Visi kačiukai iš veislyno / veisliniai kačiukai yra parduodami

tik su dokumentais

. Negali būti kačiukas su ir be dokumentų, kadangi kilmės kortelės išimamos visai vadai, o tam turi būti leidimas kergtis, kuriam reikia atitinkamų tėvų įvertinimų parodose. Pats dokumentas kainuoja 7-10 eurų ir ne jis sudaro veislinio kačiuko kainą, bet tėvų įsigijimas, įvertinimai, tyrimai prieš kergimą, periodiška sveikatos priežiūra, tėvų ir kačiukų išlaikymas, kokybiška mityba ir priežiūra. Minėtiems ir ne tik, dalykams yra išleidžiami gana nemaži resursai, o tėvams dažnai atliekami genetiniai tyrimai užsienyje, kad į veisimą leisti ne tik gyvūnus atitinkančius tam tikrus veislės standartus, bet ir sveikus gyvūnus, kurie neturi paveldimų ligų pvz. Persų/Egzotų, Meinkūnų, Britų, Škotų veislėms būdingi inkstų ir/ar širdies susirgimai. Visi tyrimai neapsaugo nuo to, kad katė niekada nesusirgs tomis ligomis, bet sumažina riziką.

Kačiukas nuo dokumentuotų tėvų

Kačiukas, be dokumentų nuo tėvų turinčių dokumentus, nesiskiria niekuo nuo paprasto bedokumenčio kačiuko ir šis išsireiškimas yra skirtas pirkėjų apgavystei.
Tokių kačiukų tėvai dažniausiai neturi net pilnaverčių dokumentų, nekalbant apie dalyvavimą parodose, leidimą kergtis. Tėvai tokių kačiukų yra eksploatuojami be kontrolės, būna nualinti, jiems neatliekami jokie tyrimai, o dėl didelio kergimo skaičiaus turi didelį ligų rinkinį, kurios gali pasirodyti tik su laiku.
Tai yra vadinama

dauginimu

ir neturi nieko bendro su veisimu.

Kačiuko kilmės dokumentai

Kačiuko kilmės dokumentai būna atspausdinti ant specialaus, kokybiško popieriaus su žymėmis, dažnai būna užklijuotas holografinis lipdukas su numeriu. Dokumentuose turi būti nurodytas kačiuko klubas, tarptautinė organizacija, kuriai priklauso klubas, veisėjo duomenys, klubo prezidento vardas, pavardė, parašas, štampas, kačiuko tėvų ir protėvių vardai, gimimo datos, spalvos ir jų kilmės dokumentų numeriai. Dažniausiai yra nurodomos 4-6 kartos.
Kačiukas

negali būti

parduodamas su arba be dokumentų

, kadangi paraiška jiems yra siunčiama po vados gimimo. Dokumentai yra išimami visai vadai ir tas pats asmuo/veislynas negali pardavinėti su ir be dokumentų, kadangi tai prieštarauja veisimo taisyklėms.

Kilmingas kačiukas be kilmės dokumentų

Ar gali būti veislinis kačiukas be kilmės dokumentų? Ne. Tik kilmės dokumentai įrodo kačiuko veislę. Dokumentų išėmimui yra keliama daug reikalavimų, kas garantuoja tėvų ir kačiuko atitikimą veislei, tuo tarpu kačiukas be jų yra tiesiog beveislis kačiukas gimęs nuo neaiškių tėvų ir be kontrolės.
Vienintelė išimtis, tai pas mus mažai paplitusios CFA sistemos augintiniai, kurie gali turėti tik numerį ir su juo galima dalyvauti parodose. Bet Jums pageidaujant, veisėjas privalo išimti spausdintą variantą arba sumokėjus nedidelį mokestį Jūs galėsite padaryti tai patys.

Kaip patikrinti veislyno legalumą

Veislynai turi būti įregistruoti VMVT ir VMI, vykdyti veiklą pagal verslo liudijimą ar turėti individualios veiklos pažymą.
Veislynas turi būti klubo nariu, kuris priklauso vienai iš tarptautinių kačių federacijų, tai dažniausiai būna "FIFe" arba "WCF", kartais "CFA" arba "TICA" ir turėti veislyno registracijos sertifikatą, kuriame nurodyta, kokioje pasaulinėje kačių organizacijoje jis yra registruotas.
Lietuvoje šiuo metu veikia 4 klubai "LGAC", "Top Miau", "Alpha Catum" priklausantys "WCF" ir "Bubastė" priklausantis "FIFe", nors dalis Lietuvos veislynų priklauso Latvijos klubui "Selena", kuris yra FIFe narys. Veislyno legalumą galima patikrinti klubo svetainėje, veislynų sąraše, arba tiesiogiai kačių federacijos puslapyje. Turint įtarimų galima paskambinti į klubą. Pasitikrinti ar klubas priklauso pripažintai federacijai galite World Cat Congress puslapyje.
LKMK (Lietuvos Kačių Mėgėjų Klubas)

nevykdo veiklos

, nepriklauso jokiai tarptautiniai kačių federacijai, o jo išduodami dokumentai neturi jokios vertės, išduodami be jokių reikalavimų tėvams, kačiukams ir yra skirti pirkėjų apgavystei.

Kaip paskaičiuojama veislinio kačiuko kaina

Veislinio kačiuko kaina sudaro kokybiškas tėvų ir kačiukų išlaikymas, subalansuota mityba, atitinkama veterinarinė priežiūra ir tyrimai užsienyje, kurie atliekami ne tik planuojant vadą, bet yra daromi periodiškai, kad patikrinti kačių sveikatos būklę ir neveisti sergančių gyvūnų ar su rizikos faktoriais.
Kiekvienas veisiamas augintis turi būti įvertintas dviejų ekspertų per 1-2 metus. Tai daroma su tikslu įsitikinti, kad katė atitinka standartus, turi veislei būdingus bruožus ir neturi savybių, kurios neleistų jai sulaukti palikuonių. Be šių priemonių veislės greitai prarastų savo išskirtinumus.
Straipsnis Veislinio kačiuko kaina


MitybaKaip reikia maitinti kates

Kokybišku maistu, tinkančiu Jūsų katei. Kiekviena katė yra individuali, todėl maistą reikia parinkinėti asmeniškai.

Pigus maistas supermarketuose

Dažniausiai maistai, parduodami įprastose parduotuvėse, yra nebrangūs, bet labai prastos kokybės, kur mėsos yra vos 4%. Taip atrodo tokių maistų sudėtis.

Ar šis maistas yra geras

Pažiūrėkite į sudėtį, kurioje nurodomi komponentai, mažėjančia tvarka. Jeigu pirmi ingredientai ne

mėsa/žuvis

, o nurodyti grūdai arba abstrakčiai nurodyta "Vištiena" ar "Gyvulinės kilmės produktai", geriau vengti tokių maistų.

Kokį maistą rekomenduotumėte mano katei

Rekomenduojamas minimumas yra

Super Premium

klasės pašarai pvz. "Royal Canin", "Concept for Life", "Hills", "Brit", "ProPlan". Bet norint katei geresnio, ją reiktų maitinti

Holistic

klasės maistais pvz. "Orijen", "Purizon", "Applaws", "Acana". Juose yra virš 3 kartų daugiau mėsos, dažniausiai nėra grūdų ir žymiai mažiau arba nėra nenaudingų/kenksmingų priedų. Šie maistai turi daugiau baltymų ir jie yra labiau riebūs, todėl ne bet koks maistas tiks Jūsų katei ir greičiausiai teks išrinkinėti iš kelių.

Kaip pradėti naudoti kitą maistą

Nupirkite nedideles pakuotes norimo ar kelių maistų. Į naudojamą maistą primaišykite naują, santykiu 1 prie 10. Palaipsniui didinkite santykį, stebint augintinio sveikatą, būklę, WC ir elgesį. Esant pasikartojantiems viduriavimams, suprastėjusiai būklei, slenkančiam kailiui - grįžkite prie ankščiau naudoto maisto ir katei atsistačius, bandykite primaišyti kito.

Kaip sužinoti ar naujas maistas tinka katei

Katė neturi viduriuoti ilgiau negu 2 paros. Kvapas dėžutėje neturi būti aštrus, nors gali turėti ryškesni kvapą negu prieš tai naudojamo maisto. Katė turi elgtis įprastai, neturi pradėti šertis, akys turėtų likti švarios ir nebėgančios daugiau negu įprastai.

Kada reikia maitinti kates

Katėms reikia paduoti maistą tuo pačiu laiku ir ignoruoti jų prašymus kitu metu. Taip katės atpranta prašyti kiekvieną kartą, kai einate prie šaldytuvo ir pripranta prie režimo, būna mažiau išrankios paduotam maistui, kadangi supranta, kad kito, skanesnio maisto jau negaus.

Kiek duoti sauso maisto

Katės, skirtingai negu šunys, nelinkusios persivalgyti, todėl sveikai katei dažniausiai nereikia riboti sauso maisto ir dubenėlis su juo, ir su vandeniu turi būti pastoviai. Ribojant sausą maistą, galima sulaukti atvirkštinio efekto, kai katė valgys daugiau, bandant prisivalgyti į ateitį.

Kiek duoti šlapio maisto

Jeigu maitinama ne vien konservais/paštetais, o priedu prie sausų pašarų, tai dažniausiai norima porcija paduodama per du kartus ryte/vakare ar tik vakare.
Porcijos dydis turi būti toks, kad katė suvalgytų per kartą ir indelyje nebeliktų maisto. Jei katė nesuvalgo per kartą paduoto maisto, tai sekantį kartą sumažinkite porciją.
Maitinant tik šlapiu maistu, reikia orientuotis į naudojamo maisto instrukciją, kadangi dozavimas ženkliai skiriasi, o paduoti reikiamą kiekį rekomenduojama per 2-3 kartus.

Ar galima duoti katei natūralių produktų

Naudojant komercinius pašarus, geriausia yra nemaišyti tarpusavyje skirtingų mitybų ir maitinti arba vienu, arba kitu.
Duodant katei papildomai natūralių produktų ar maitinant natūralia mityba, gali pasikeisti ir paaštrėti kvapas dėžutėje, taip yra dėl naudojamų priedų pašaruose. Taip pat gali būti viduriavimas, pradėjus duoti papildomus natūralius produktus ar perėjimo prie natūralios mitybos metu.

Kokia mėsa tinka katėms

Labiausiai tinka jautiena, aviena, triušiena. Taip pat galima duoti vištienos, kuri jau yra dietinis produktas. Mėsa turi būti termiškai apdorota.
Maitinant dažnai ir didesniais mėsos kiekiais, kalcio-fosforo balanso atstatymui būtina paduoti vitaminus tik su kalciu ir D3, reikalingu jo įsisavinimui, bet be fosforo, pvz. "Vibrac CalciDelice".

Kokia mėsa netinka katėms

Kiauliena netinka Jūsų augintiniams dėl kelių priežasčių, nes tai ne tik riebi mėsa, bet ir parazitai joje, kurie yra atsparūs terminiam apdorojimui. Dėl riebumo netinka žąsiena ir antiena.

Kokia žuvis tinka katėms

Jūsų augintiniui galima duoti tik termiškai apdorotos jūrinės ar okeaninės žuvies.
Maitinant daug ir dažnai žuvimi, dėl medžiagų disbalanso pertekliaus būtina paduoti vitaminų su kalciu ir be fosforo.

Kokios žuvies negalima duoti

Jūsų augintiniui netinka riebi, upinė, ežerinė žuvis. Negalima duoti neapvirtos ar neperšaldytos žuvies.
Katės valgančios šviežią upinę žuvį, tai senas paplitęs mitas.

Kaip paruošti katei mėsą ir žuvį

Mėsa ar žuvis turi būti termiškai apdorota, t.y. išvirta, apvirta arba giliai peršaldyta mažiausiai 3 paras.
Tai neturi būti išpjova, bet neturi būti didelių gabalų riebalų, odos, stambių ar smulkių kaulų, kuriais gali susižeisti.

Kaip paduoti žalią mėsą ar žuvį

Jei pasirenkat mišrią mitybą, tai žalią mėsą ir kitus natūralius produktus reikia duoti atskiru maitinimu, prieš tai paslėpus sausą ir konservuotą maistą. Minimali pertrauka prieš ir po - yra 2 valandos. Rekomenduojama daryti 4 valandų pertrauką tarp skirtingų mitybų, dėl skirtingų fermentų, reikalingų virškinimui.

Kaip paduoti virtą mėsą ar žuvį

Virtą mėsą ir žuvį galima paduoti nedarant pertraukos tarp jos ir konservuotų pašarų.

Katė ir pienas

Dar vienas mitas, kad katei reikia ir galima duoti pieno. Nuo 3 mėnesių amžiaus kačiuko organizme mažėja laktozės įsisavinimas ir dažniausiai paaugusi ar suaugusi katė netoleruoja laktozės ir gali viduriuoti. Norint paduoti katei pieno, reikia naudoti specialų produktą be laktozės.

Vanduo

Šviežias vanduo turi būti pasiekiamas katei visą parą. Keisti vandenį reikia bent kelis kartus į parą. Skysčio suvartojimo skatinimui, rekomenduojame naudoti gertuvę-fontanėlį, kuriuo dažniausiai naudojasi su malonumu, kadangi katės mėgsta tekantį vandenį, dėl šios priežasties ir yra laižomi kranai.

Badavimas

Katė gali nevalgyti be pasekmių iki 2 parų, o paskui kepenyse prasideda negrįžtami procesai.
24 valandų badavimas sveikam augintiniui nepadaro žalos organizmui ir esant reikalui gali tęstis iki 48 valandų.

Ar katė jaučia malonumą valgant

Katės yra instinktų valdomi gyvūnai ir dauguma veiksmų atlieka instinktyviai dėl aplinkybių ar laiko. Valgymas yra instinktyvus veiksmas ir katės

Kaip teisingai maitinti kates


Tualetas ir kraikasKoks tualetas yra geriausias

Kačių tualetai būna kelių tipų: be viršaus, uždari (su viršumi), uždari su durelėmis, kubo formos su įėjimu iš viršaus, be viršaus automatiškai valomi, uždari automatiškai valomi.
Kačių dėžutės tipą reiktų pasirinkti pagal turimus norus, galimybes ir katės ypatumus.

Kačių tualetas be viršaus

Tokį WC galima rekomenduoti tik kačiuko higienos įpročių formavimo metu ar labai kaprizingiems augintiniams, atsisakantiems naudotis kitų rūšių dėžutėmis. Kvapas iš tokių dėžučių greitai pasklinda po namus, o katė užkasant išmeta kraiką iš dėžutės ant grindų.

Kačių tualetas su viršumi

Rekomenduojama naudoti tokį tipą kačių tualetų, kadangi kvapas mažiau pasklinda, o kraikas mažiau išberiamas. Dažnai turi anglies filtrus ir dureles, kurias galima nuimti pratinimo metu.

Automatizuotos dėžutės be viršaus

Negaliu rekomenduoti tokių tualetų, kadangi yra pakankamai brangūs, bet nelabai efektyvūs, nes ne viską išvalo ir prilimpa prie automatinio semtuvėlio.

Automatizuoti uždari tualetai

Brangūs, bet įgaunantys populiarumą, uždari tualetai, kurie išsivalo po katės išėjimo ir sudeda sušokusius gumulus ir ekskrementus į maišelį atskirame skyriuje, kurį Jūs pagal poreikį išmetat ar išvalote.

Automatizuoti uždari tualetai, pajungiami prie nuotėkų sistemos

Labai brangūs tualetai, kuriuose naudojamos specialios plastikinės daugkartinės granulės, kurios yra praplaunamos po katės išėjimo iš WC, o šlapimas ir ekskrementai nuplaunami tiesiai į kanalizaciją.
Blogai praplovus, džiovinimo metu gali atsirasti ekskrementų kvapas.

Koks kraikas yra geriausias

Kiekvienas kraiką turi savo pliusų ir minusų, todėl rinktis reikia atsižvelgiant į prioritetus, pageidavimus ir galimybes.

Bentonitinis sušokantis kraikas

Bentonitinis kraikas jau tapęs "tradiciniu smėliuku" yra plačiai pateiktas rinkoje skirtinguose kainos diapazonuose, bet daugumoje atvejų sunkiai galima jį rekomenduoti, ypač produktus pigesnio segmento pvz. "Zverlit". Vidutinio pvz. kanadietišką "Tigerino" ir aukšto pvz. "Everclean" diapazono atstovai turi žymiai geresnę kokybę ir gali būti naudojami tam tikromis sąlygomis.
•Pliusai: Dažnai pigus, plačiai pasiekiamas, gerai sušoka.
•Minusai: Dulka, prilimpa prie dugno ir sunkiai atsigremžia, išteplioja letenas, katė palieka baltus pėdsakus namuose, jei smulkus tai labai išsineša, negalima išmesti į klozetą.

Silikagelinis kraikas

Silikoninis kraikas būna dažniausiai skaldytų stačiakampių formos. Apvalus kraikas nevertas dėmesio, kadangi labai išridena ir sukelia Jums pavojų paslysti, o stambesnį, mažiau išsinešantį, galima panaudoti išvykose ar parodose.
•Pliusai: Neseniai pakeistas kraikas gerai sugeria šlapimą ir sulaiko šlapimo kvapą.
•Minusai: Dulka, barška, blogai laiko išmatų kvapą, su laiku pats turi kvapą, katės ir ypač kačiukai kartais valgo jį, kačių nosis aplimpa baltomis dulkėmis, negalima mesti į klozetą.

Pjuveninis granuliuotas nesušokantis kraikas

Šią kraiko rūšį rekomenduoti galima bandantiems sutaupyti.
•Pliusai: Labai pigus.
•Minusai: Nesušoka, išyra dėžutėje, dažnai reikia keisti visą kraiką.

Pjuveninis sušokantis kraikas

Dažniausiai optimalus variantas kainos, kokybės ir išeigos atžvilgiu. Rekomenduojama rūšys: "Cat's Best Oko Plus".
•Pliusai: Taupus, gerai sušoka, gerai laiko kvapą, nedulka, neturi dirbtinio ar ryškaus kvapo (yra lengvas pušų kvapas).
•Minusai: Išsineša.

Pjuveninis granuliuotas sušokantis kraikas

Patobulintas pjuveninis sušokantis kraikas šiuo metu gaminamas tik vieno pavadinimo "Cat's Best Nature Gold".
•Pliusai: Taupus, gerai laiko kvapą, nedulka, neturi dirbtinio ar ryškaus kvapo, nedaug išsineša.
•Minusai: Brangus, kažkiek blogiau sušoka negu negranuliuotas.

Negaliu rekomenduoti sekančių kačių kraiko rūšių, kadangi atsižvelgiant į kainą ir jų savybes, jie neturi realaus panaudojimo, turi pigesnių ir geresnių ekvivalentų:
Bentonitinis nesušokantis kraikas, kukurūzų kraikas, molinis kraikas, popierius.

Kilimėlis prie dėžutės

Kad sumažinti kraiko išsinešimą yra pageidaujama naudoti kilimėlius.
Jų rūšys priklauso nuo naudojamo kraiko. Smulkiam bentoniniam smėliukui tiks tradicinis guminis kačių kilimukas. Stambesniam silikonui ir pjuveniniam kraikui sulaikyti, rekomenduojama naudoti stambesnių skylių kilimėlius, kuriuos galima surasti prie sodo prekių arba skirtus lauko durims, šiaudinius pintus.
Tinka plastikinė šuniukų dėžutė su grotelėmis.


Higienos įpročiai: Formavimas ir sutrikimaiKaip pripratinti katę atlikti reikalus dėžutėje

Įsigijus naują dėžutę ar atvykus naujai katei, rekomenduojama pastatyti dėžutę netoli jo, įdėti panaudoto kraiko su kvapu ir įsodinti augintinį į jį, kad apsiuostytų ir pajaustų letenomis, kad čia galima kapstytis. Pageidautina naudoti kraiką, prie kurio kačiukas ar katė jau pripratę.
Į naują dėžutę su šviežiu kraiku reikia įpilti seno panaudoto kraiko. Jeigu WC yra kito tipo, uždaras, su durelėmis, tai pradžiai reiktų nuimti viską ir palikti tik dugną su kraiku. Po kelių dienų, kai augintinis apsipras, galima uždėti viršų ir įsodinti augintinį į vidų. Po kažkurio laikotarpio, priklausant nuo apsipratimo progreso, galima bandyti uždėti dureles ir vėl įsodinti katę ar kačiuką į vidų. Parodyti, kaip durelės atsidaro ir pirmus kartus padėti atidarant jas pirštu iš šono.

Katė atliko "reikalą" ne tam skirtoje vietoje

Gali būti daug priežasčių, dėl kurių katė atliko šį veiksmą ne dėžutėje.
•Atsitiktinumas. Katė nespėjo, pasimetė ar daug kitų faktorių galėjo įtakoti vienkartinį atsitiktinį padarymą ne vietoje.
•Viduriavimas. Jeigu katė viduriuoja, ji tiesiog nespėja nubėgti iki dėžutės.
•Naujas kraikas/dėžutė. Jeigu Jūs keitėte kraiką, dėžutę ar jos vietą, tai gražinkite viską atgal.
•Nepasiekiamas WC. Galimai dėžutė buvo nepasiekiama, durys užsitrenkė ar neatsidarė, katė negalėjo įeiti ar išeiti.
•Purvinas tualetas. Katės yra iš prigimties švarūs gyvūnai ir nemėgsta kai yra per daug tam tikrų kvapų, todėl jeigu WC buvo valytas seniai ar kraikas jau įgavęs kvapą savaime, katė gali nesinaudoti tokia dėžute.
•Pavydas ar prarastas dėmesys. Jeigu Jūs įsigijote naują augintinį, atėjo kaimynai su kitu augintiniu, atsirado naujas šeimos narys, katė pajautė prarastą dėmesį ar pavojų jį prarasti ir ėmėsi veiksmų. Skirkite jai daugiau laiko, rodant dėmesį jai ir ignoruojant pavydo priežastį.
•Liga. Taip katė bando atkreipti Jūsų dėmesį.
•Hormonai. Jeigu augintinis nėra kastruotas arba sterilizuotas, tai jis palieka kvapą, taip pranešant apie save ir pasiruošimą poruotis. Kitaip tariant žymi teritorija. Tai gali būti pasišlapinimai, išsituštinimai ar vertikalių daiktų žymėjimas, pakėlus uodegą ir pabaigoje nusipurtant.

Jūsų sekantys veiksmai
Jeigu katė iki tol atlikdavo "reikalus" tvarkingai tam skirtoje vietoje, bet nustojo, nors Jūs nieko nekeitėte, tai panagrinėkite priežastis, bet niekada nemuškite ir nebauskite katės, kadangi jeigu Jūs rodysite jai vietą kur jį pridarė, tai ji supras tai, kaip mokymą, kur reikia daryti.
Tai buvo vienkartinis atvejis ar pasikartojantis? Jeigu tai vienkartinis atvejis, tai nereikia pulti į paniką, o panagrinėjus priežastis ir įsitikinus, kad dėžutė yra švari, ir pasiekiama,

labai kruopščiai

išvalykite tą vietą, kad nebeliktų kvapo.
Incidentui pasikartojus, kai augintinis atrodo sveikas, yra kastruotas/sterilizuotas, jo WC yra pasiekiamas su įprastu kraiku, bet jis juo nesinaudoja, tai pabandykite apriboti erdvę, uždarant pvz. viename kambaryje katę, šalia pastačius dėžutę ir toliau maistą su vandeniu.
Jeigu augintinis toliau ignoruoja WC, daro prie jo ar, bet kur kitur, daugiau negu kelias paras, tai atėjo laikas kreiptis pas veterinarą, net jeigu katė atrodo sveika. Katino atveju, gali būti nepilna kastracija, kai vienas kiaušinukas nėra nusileidęs ir katinas elgiasi, kaip nekastruotas patinas. Tą veterinaras galės patikrinti pagal įrašus ar matuojant hormonų lygį.

Kaip aptikti seną šlapimo dėmę

Esant įtarimams, kad katė galėjo pasišlapinti ant minkštų baldų ar kitų daiktų, reiktų surasti ir pašalinti šlapimą, kad katei ši vieta nesiasocijuotų su dėžute, ir incidentas nepasikartotų.
Šlapimo aptikimui yra naudojamos lempos ar žibintuvėliai, veikiantys ultravioletiniame spektre, dar tokias lempas vadina "Vudo lempa". Jos būna LED arba fluorescentinės.

Kaip išvalyti šlapimą

Kačių šlapimas susideda už daugelio komponentų, todėl su viena priemone išvalyti jį yra labai sudėtinga. Net jei Jūs panaikinsite kvapą sau, katė jį jaus. Turint kačių veislyną, teko išbandyti daugumą kačių šlapimo priemonių, bet efektyvios buvo tik dvi žemiau aprašytos schemos, nors bandyta daug rekomenduotų kombinacijų, bet net vandenilio peroksido nepavyko pakeisti nei jodo, nei kalio permanganato tirpalu, kad būtų saugiau naudoti tamsiems paviršiams.
Pirmiausia reikia sugerti servetėlėmis šlapimą, bet netrinant, kad neišpurvinti dar didesnio ploto.
Paprasčiausias būdas yra įsigyti biologiškai aktyvias priemones su enzimais, skirtas specialiai kačių šlapimo naikinimui, pvz. "Urine Off" ar "Simple Solution".
Sudėtingesnis būdas reikalauja daugiau laiko, tinka ne visiems paviršiams, bet tai galite padaryti su priemonėmis, esančiomis Jūsų namų ūkyje.
Tam reikia maistinį actą praskiesti vandeniu 1 prie 3 santykiu ir užpurkšti ant ploto, kažkiek didesnio negu buvo apšlapintas, o daiktų ir minkštų baldų atveju teks peršlapinti skersai. Užpurškus reikiamą kiekį palikite išdžiūti. Jeigu tai storas čiužinys, tai galite pasinaudoti ventiliatoriumi.
Jam išdžiūvus, padenkite šią vietą plonu sluoksniu maistinės sodos ir užpurkškite ją vandenilio peroksido tirpalu, prieš tai praskiestu su vandeniu santykiu 1:2, ir su šaukšteliu rankų muilo ar indų plovimo skysčio. Reakcijos metu, soda turi lėtai putoti mažiausiai 3 valandas. Pagal poreikį galima papurkšti daugiau praskiesto vandenilio peroksido tirpalo.
Po praeito žingsnio, viską išplaukite standartinėmis priemonėmis.


PsichologijaKaip suprasti katę

Norint pajausti save "katės kailyje", suprasti katę ir jos elgesį, tiesiog įsivaizduokite save jos vietoje.
Katė užpuolė jus? Gal ji buvo išsigandusi, o jūs artinotės ar jūs išgąsdinote ją.
Katė padarė ne vietoje? Gal vieta kurioje ji padarė panaši į jos WC, stovi jos dėžutės vietoje, kapstosi, kaip jos kraikas arba turi panašaus kvapo?
Katė nevalgo maisto visą dieną, o vakare prisiryja konservų, tiek kiek duosite? Pagal katės mąstymą, kam jai valgyti visą dieną neskanų maistą, kai vakare paduoda patrauklesnį.

Ar katės skiria savo vardą

Ne, savo pilno vardo katė neskiria. Katė reaguoja į intonaciją, į tam tikras raides ir jų kombinaciją pvz. "kss" tai vienintelis ultragarsas, kurį gali pasakyti žmogus.

Katė myli savo šeimininką

Tai skaudi tiesa šeimininkams, bet ne. Katės nejaučia meilės mūsų suprantama prasme. Ji nemyli nei jūsų, nei kitos katės, su kuria auga, nei savo vaikų. Jūs jai esate patogus, ji pripranta ir pasiilgsta jūsų ar kitų kačių draugijos, jūs ją maitinate ir ji parodo savo palankumą murkiant ir besitrinant skruostais, ir uodega, taip pažymint jus, kaip savo, saugų objektą. Tai yra didžiausia pagarba šeimininkui, tai galima būtų pavadinti katiniškos meilės ekvivalentu.

Katei reikia pajausti motinystės džiaugsmą

Katė yra instinktų valdomas augintinis ir motinystės džiaugsmo ji nejaučia. Jos elgesys nuo morčiaus iki kačiukų atjunkimo lemiamas hormonų lygiais, kuriuos lemia išoriniai faktoriai pvz. dienos ilgis, priešingos lyties atstovo kvapas. Katei visas kačiukų išnešiojimo ir maitinimo procesas yra tik stresas psichikai ir organizmui, ji būtų sveikesnė, ir ramesnė jeigu to nebebūtų.

Katės keršto jausmas

Katės neturi keršto jausmo. Kodėl po barnio katė pridarė jums į šlepetes? Katė galėjo interpretuoti barnį kaip kovą už teritoriją, o šlepetės turi ryškų prakaito kvapą, tai galimai bandant įsitvirtinti, ji peržymėjo Jūsų kvapą savo kvapu. O vengti ar nemėgti Jūsų katė gali iš baimės ar kitų, tik jai suprantamų priežasčių.

Katės privati teritorija

Namuose privalo būti vieta, kur katė jausis saugi, galės pailsėti nuo žmonių ir kitų gyvūnų. Dažniausiai tokiomis vietomis būna draskyklių namukai. Negalima imti katės iš jos saugios vietos. Ji jausis ramiau, žinant, kad gali pasislėpti ir pailsėti. Nesuteikus katei privačios erdvės, gyvūnas gali būti nervingesnis, slėptis po lovą ar spintoje.

Pykčio priepuoliai pas katę

Jokiais atvejais psichiškai sveika katė negali būti agresyvi šeimininkų atžvilgiu.
Reikia suprasti priežastį vienkartinių ir imtis priemonių dėl pasikartojančių agresijos išpuolių.
Katės yra instinktyvūs gyvūnai, neturi ne tik keršto jausmo, bet aplamai turi mažai jausmų, todėl incidentą reikia analizuoti plačiai, kodėl katė galėjo taip pasielgti, su kuo galėjo supainioti, kas galėjo pasirodyti, kokia buvo jos būklė tuo metu ir dėl kokių priežasčių.
Dažniausiai būna išpuoliai prieš šeimininkus, kai augintiniai yra išsigandę ir išsitempę, nes tada jie gali išlieti sukauptą energiją ant objekto šalia, nesusijusio su konfliktu.
Agresijos išpuoliai gali būti susiję su lytiniais hormonais, bet turėtų būti vienkartiniai atvejai ir nebūna pas kastruotus/sterilizuotus augintinius.
Pasikartojant agresijos priepuoliams yra būtina kreiptis pas veterinarą.

Katė įkando žmogui

Jūs nesuprantat, kodėl katė staigiai pasišiaušė, jos vyzdžiai padidėjo ir ji įkando jums į ranką? Pažiūrėkite į situaciją jos akimis. Gal išeinant iš kambario, katė pamatė svetimą žmogų ar nepažino šeimos nario, naujo daikto, siurblio ir išsigandus pasiruošė kovai su juo ar gynybai nuo jo. Dabar kiekvienas nervas ir raumuo yra įtempti, ir paruošti šuoliui. Jeigu prisiliesti dabar prie katės, ypač netikėtai, greičiausiai visa ši energija, kaip žaibas, bus iškrauta į artimiausią objektą, tai yra jūsų ranką. Katės nereikia barti ir bausti už tai, tai Jūsų kaltė.
Jeigu tai pasikartoja, vertėtų atkreipti dėmesį į katės psichikos stabilumą.

Žaidimai su rankomis

Su kate reikia žaisti specialiais kačių žaisliukais, susukta folija ar virvelėmis, bet ne rankomis, kadangi kačiukas pripranta žaisti su ranka ir paaugęs, ypač įsižaidęs, jis apibraižys ar apkandžios jūsų ranką, o suaugusį gyvūną labai sunku perauklėti, todėl reikia elgtis teisingai nuo pradžių.

Išimtys ir palepinimai

Katės nesupranta išimčių ir turi būti griežta taisyklė "Arba leidžiama arba ne".
Dažnai katės yra palepinamos su ir be progos, pvz. per šventes, jiems leidžiama įeiti į kambarį, į kurį įprastai uždraustas įėjimas ar užlipti ant stalo. Po to katė būtinai bandys pakartoti šį veiksmą, kadangi jos supratimu, tai dabar sąraše "Leidžiami dalykai". O kai barsite ją, išvarysite ar nustumsite - ji nuoširdžiai nesupras kodėl, kadangi jūs prieš tai jai leidote.
Pagal asmeninę patirtį, pataisyti vienkartinį leidimą įeiti į kambarį, į kurį iki šiol katinas nėjo, net esant atidarytoms durims, prireikė 7 dienų kasdieninių, griežtų, nuoseklių atpratinimų, kurie buvo nemalonūs, kaip katinui taip ir mums. Nekartokite savo ir kitų klaidų!

Ar katės jaučia skonį

Silpnai ir ne visus. Katės turi 20 kartų mažiau skonio receptorių negu žmogus, o esami yra orientuoti į mėsos ir riebalų skonio skirstymą. Katės visiškai nejaučia saldaus ir sūraus.

Kaip katės pasirenka valgomą maistą

Pasirenkant maistą, katės orientuojasi labiau pagal kvapus, todėl paduodant maistą, reikia įsitikinti, kad indelis yra švarus, bet plautas be stipriai kvepiančių priemonių.
Pigių pašarų gamintojai naudojasi šia kačių savybe ir tai lemia tokių pašarų prastą sudėtį ir ingredientus su daug kvapo stipriklių, o skirtingos spalvos ir formos, tai yra bandymas privilioti šeimininkus, o ne augintinius.

Kaip katės atskiria žmones, kitas kates, objektus

Preliminariai katė orientuojasi pagal formą ir dalinai pagal spalvą, bet pagrindinis objekto atpažinimo kriterijus katei yra jo kvapas, todėl katė žymi saugią teritoriją ir daiktus besitrinant skruostais ir uodega, vietomis, kur yra specialios liaukos, išskiriančios unikalų kvapą.

Kodėl katės laižo celofaną, kramto maišelius

Visi daiktai turi kvapą. Kartais jo nejaučiam arba nekreipiame dėmesio, bet katėms kvapas nesusijęs su maistu taip pat gali būti įdomus, o apie maišelius su maisto kvapu, galima net nekalbėti.
Maišeliai, celofanas šiukžda, kai katė liečia jį, tai skatina katę atkreipti dėmesį į šį daiktą, pakibinti, palaižyti.


FiziologijaKačių ūsai

Katė ūsų galiukais nustato "praeinamumą", tarpų dydį ir skylių diametrą, sužinant ar tilps galva, o tai yra atsakymas ar visa katė galės įlipti ar pralįsti.

Kačių uoslė

Katės skiria žymiai daugiau kvapų negu žmonės, nors mažiau negu šunys.
Norint gauti daugiau informacijos apie kvapą, katės atidaro burną, nes joje yra papildomas uoslės instrumentas - "Jakobsono organas".

Kačių klausa

Katės girdi išskirtinai gerai ir skiria mažiausią tono pasikeitimą, kas leidžia joms spręsti apie objekto atstumą ir dydį. O jų ausys pasisuka 180 laipsnių kampu, kad lokalizuoti kryptį, iš kurios sklinda garsas. Todėl prieinančius iš nugaros ji girdi, beveik taip pat kaip ir iš priekio.

Kačių miegas

Katės miega tik kelias valandas per parą, tuo metu sapnuojant jos judina ūsus ar letenas. Likusį laiką jos snaudžia, bet girdi aplinką. Tuo galima įsitikinti pagal besikeičiančią ausų padėtį, priklausomai nuo garsų aplink, nors pati katė atrodo giliai mieganti.
Katės ir ypač kačiukai per miegą gali trūkčioti, taip jų raumenys palaikomos tonuse.

Kačių regėjimas

Katės turi dvigubą akių tinklainę, todėl jų regėjimas yra 7 kartus geresnis negu žmogaus, bet jos mato mažiau detalių, bendras vaizdas yra kažkiek išmuilintas nors platesnis, nes kačių regėjimas yra orientuotas į judesių fiksavimus, todėl nematant visų smulkmenų, katė puikiai pastebi net labai greitą judesį ir taip nustato pavojų ar grobį. Susifokusavus ant vieno daikto, objektai, kurie yra žymiai arčiau ar toliau, tampa jai visiškai išmuilintais.
Palyginimas, kaip katė ir žmogus mato tą patį vaizdą dieną ir naktį.

Kokias spalvas skiria katės

Ankščiau manyta, kad katės neskiria spalvų. Bet naujausi tyrimai rodo, kada katės mato pasaulį labiau žaliai-geltonu, nei juodai-baltu. Jų akys visiškai nemato raudonos spalvos ir labai nedaug mėlynos spalvos, o žalią ir geltoną mato blankiau negu žmogus.
Katės skiria daug pilko atspalvių.

Kačių akių spalva

Kačiukai gimsta akli ir atanka tik 2-3 savaičių amžiaus. Jų akys būna melsvos. Nuo 2-3 mėnesių kačiukų rainelė pradeda įgauti spalvą, kuri priklauso ne tik nuo veislės, bet ir nuo spalvos/marginimo. 6 mėnesių jau galima aiškiai matyti kokios spalvos akis turės kačiukas. Pilnai rainelė prasidažo iki 1 metų amžiaus.

Kaip katės nustato daikto temperatūrą

Turbūt matėte, kaip katė apuosto naują daiktą. Atsargiai iš tolo uosto orą, nustatant preliminariai objekto kilmę ir galimą pavojų, paskui besiartinant prikiša iš lėto nosį ir iškarto pasitraukia atgal. Taip katė, nosies galiuku, nustato objekto temperatūrą.


AuklėjimasŠeimininkas ir katė

Jokiu būdu niekada nemuškite katės, nes šeimininko rankos turi asocijuotis su švelnumu, o ne skausmu ar agresija. Tam reikia naudoti kitus metodus, kad katei negatyvios emocijos asocijuotųsi su daiktu ar veiksmu, o ne su žmogumi, kadangi būnant viena ji toliau tęs pradėtą veiksmą.

Kuo auklėti katę

Norint atpratinti nuo kažkokių veiksmų, reikia katei sudaryti nemalonias asociacijas su veiksmu ar vieta, bet ne su jumis.
Atpratinant nuo užlipimo ant stalo ar nuo galandimo nagų į odinę sofą, reikia uždėti į tą vietą folijos, galima šlapios arba priklijuoti dvipusę lipnią juostą, kad katei prisiliečiant būtų nemalonus jausmas.
Taip pat galima naudoti garsą pvz. rankomis arba vandens purkštuvą. Katei darant neleistiną veiksmą, reiktų papurkšti vandeniu, galima tuo metu sakyti griežtai "Negalima", bet padaryti tai jai nematant, kad tai papurškėte jūs. Galima tai daryti pasislėpus už kampo ir iškarto paslėpti ranką su purkštuvu.
Priklausomai nuo katės charakterio, tam gali prireikti nuo kelių iki keliolikos kartų, kol ji nuspręs, kad šis daiktas ar veiksmas nevertas jos dėmesio. Katei matant, kad purškėte Jūs, ji gali bandyti tęsti pradėtą veiksmą Jums nuėjus, todėl pradžioje reikia kantrybės ir atsargumo.
Aprašyti metodai padėjo išsaugoti baldus ir eglutę ne tik nuo suaugusiųjų gyvūnų, bet ir nuo mažų kačiukų.

Kaip atpratinti katę nuo laidų graužimo

Kramtant laidą, katė ne tik pažeidžia juos, bet ir gali nukentėti pati, jei srovė pakankamai didelė.
Norint apsaugoti laidus, pageidautina juos slėpti, kad nebūnant jums namie, katei nekiltų pagunda krimstelėti arba nenutrauktų įsižaidusi. Jeigu galimybės paslėpti laidą nėra, tai reikia apipurkšti laidą specialiu skysčiu, skirtu kačių atbaidymui, bet stebuklų nereikia tikėtis. Taip pat galima naudoti citrininių vaisių žieveles ar bandyti atpratinti katę nuo graužimo naudojant vandens purkštuvą.
Norint patikimesnės laidų apsaugos - patariama nupirkti guminį vamzdelį skirtą, akvariumams ir perpjovus išilgai įdėti laidą į jo vidų.

Kaip apsaugoti šviesolaidinio interneto laidą

Pastaruoju metų vis dažniau nukenčia šviesolaidžio kabeliai, o "Telia" meistro iškvietimas kainuoja nuo 20 eurų.
Jeigu laidas nukenčia reguliariai, vietoje įprasto geltono, patariama įsigyti mėlyną, šarvuotą šviesolaidinio interneto laidą ir paprašyti meistro pastatyti papildoma skirstytuvą, kad galėtume pakeisti jį savarankiškai. Nors dažniausiai meistrai tokias dėžutės įstato patys jau po pirmo iškvietimo.
Taip pat galima įdėti laidą į guminio vamzdelio, perpjauto išilgai, vidų.. Veislyne tai padeda apsaugoti laidus, net ir nuo vados mažų kačiukų.

Žaislai

Dažnai katėms įdomesnės būna pakuotės negu žaislai, todėl neverta pirkti brangių žaislų, nesant įsitikinus, kad jie patinka katėms.
Geriausi žaislai katėms, tai rutuliukai iš folijos, šiugždantys ar barškantys kamuoliukai, žaislai ant pagaliuko, lazerinės rodyklės (būna automatinės), tuneliai, besisukantys drugeliai, labirintai su kamuoliukais, vieno ar kelių aukštų žaislai su kamuoliukais viduje.
Padaryti žaislą galite patys, susukus į rutuliuką šiugždantį popierių ar foliją.

Žaidimai su rankomis

Rankos turi asocijuotis katei su šeimininku ir su švelnumu, o ne žaislu. Mažas kačiukas bando žaisti su viskuo. Pripratinus žaisti su rankomis, jam augant, jis vis stipriau kąs ir draskys, paliekant įdrėskimus ir įkandimus, o atpratinti suaugusį augintinį, kuris priprato nuo mažens taip elgtis, yra žymiai sudėtingiau, negu iškarto elgtis teisingai.


SveikataKatės nukirminavimas

Katę, vaikščiojančią į lauką arba valgančią termiškai neapdorotą mėsą/žuvį, reikia nukirminuoti kas 3 mėnesius.
Katę, nebūnančią lauke, nevalgančią mėsos/žuvies ar valgančią peršaldytą/apvirtą mėsą/žuvį, užtenka nukirminuoti kas 6 mėnesius.
Nukirminavimui galima naudoti lašiukus sprandui "Profender Spot-On", tabletes "Drontal", "Cestal", "Milbemax" arba suspensiją "Flubenol". Naudojant lašiukus reikia stebėti, kad kita katė nenulaižytų vaistų.

Kada skiepyti kates

Pirmas skiepas nuo virusinių ligų būna 8-9 savaičių amžiuje. Po 3-4 savaičių daromas antras skiepas, užtvirtinant pirmą skiepą ir pridedant pasiutligės skiepą.
Toliau katės yra skiepijamos kasmet nuo virusinių ligų ir kas 1-3 metus nuo pasiutligės, priklausomai nuo vakcinos gamintojo.
Jeigu planuojama keliauti į užsienį ir augintinis buvo skiepytas pirmą kartą, prireiks dar 21 dienos po pasiutligės skiepo, kol jis įsigalios. Skiepijant pakartotinai, jeigu skiepas buvo daromas iki galiojimo pabaigos, 3 savaičių karantino nereikia.

Nuo ko skiepyti kates

Kates reikia skiepyti nuo virusinių ligų, o pagal LR reikalavimus ir nuo pasiutligės. Kai kuriose šalyse nėra tokio reikalavimo ir šeimininkai patys sprendžia ar daryti pasiutligės skiepą iš namų neišeinančiai katei.
Nuo virusinių ligų rekomenduojama daryti, jau tapusį standartiniu, trivalentį skiepą nuo trijų ligų - kačių virusinio rinotracheito, kalcivirozės, panleukopenijos.
Sunkiai galiu rekomenduoti skiepus nuo leukemijos, chlamidiozės, bordateliozės, herpesviruso, mikrosporijos katėms, nedalyvaujančioms veisime ir neturinčioms papildomų rizikos faktorių, dėl šių skiepų veiksmingumo/pašalinių efektų ir užsikrėtimo rizikos santykio.

Pasiruošimas skiepams

Augintinis turi būti sveikas. Negalima skiepyti, jeigu kačiukas ar katė viduriuoja, negaluoja, turi blusų ar kirminų, kadangi nusilpęs organizmas nesureaguos tinkamai į skiepus ir liks neapsaugotas.
7-14 dienų iki planuojamo skiepo datos, reikia nukirminuoti katę. Jeigu katė viduriavo, vėmė ar yra kitų įtarimų, kad ji turi kirminų, po 14 dienų būtina pakartoti nukirminavimą kitu preparatu ir aplankyti veterinarą skiepams tik įsitikinus, kad katė yra sveika ir neturi kirminų.

Kada katės keičia kailį

Katės keičia kailį 2 kartus į metus, pavasarį ir rudenį. Kačiukai papildomai keičia kailį iš vaikiško į suaugusiųjų 6-12 mėnesių amžiuje ir tai gali sutapti su sezoniniu kailio keitimu.
Katės, gyvenančios butuose ir namuose, kur temperatūra yra pastovi, gali nedaug šertis ištisus metus.

Papildai katei keičiant kailį

Katei keičiant kailį reiktų duoti specialių pilnaverčių vitamininių papildų su dideliu kiekiu vitamino B pvz. Sogeval Pet Phos Felin arba tuo periodu duoti jai specialių arba žmonėms skirtų žuvų taukų pvz. Mollers Premium arba Lysi, dozėje 1kg = 0.5-1ml. Papildomai galima užlašinti ant sprando lašiukus Dermoscent.

Ar katės keičia dantis

Taip, kaip ir vaikai, kačiukai irgi keičia dantis. Dažniausiai tai įvyksta apie 6 mėnesių amžiaus. Tuo metu yra nepageidautina atlikti skiepus ar operacijas, kadangi kačiuko organizmas yra nusilpęs.

Dantų valymas ir apnašos

Nėra plačiai priimta valyti katėms dantis, kadangi katėms tai būtų per daug kasdieninio streso.
Su metais pas kates formuojasi dantų apnašos, todėl per vizitus pas veterinarą, prašykite patikrinti dantų būklę ir prireikus pašalinti apnašas. Nereikia prašyti atlikti šios procedūros per dažnai, kadangi jai yra reikalinga narkozė.

Ar katėms krenta ūsai

Taip, net ir sveikai katei, kartais iškrenta ūsas. Kol tai pavieniai ūsai, galima nesijaudinti.

Bėgančios akys

Po valgio ar trumpesnių nosių veislėms atstovams pvz. Persų, Egzotų, Britų, akys gali bėgti. Tai įvyksta dėl sutrumpėjusių nosies kanalų. Tai yra ne liga, bet išskyros turi būti skaidrios, nepūlingos, o pačios akys be pakitimų.
Jeigu išskyros baltos, akys ir nosis traiškanoja, gyvūnas negaluoja ar kosėja - yra būtina pasirodyti veterinarui, kadangi tai gali būti rimtų ligų požymiais.
Valyti akis augintiniams reikia vatos diskeliu, sudrėkintu praskiestoje medetkų esencijoje, juodoje ar ramunėlių arbatoje, jūros vandenyje iš vaistinės ar specialiame skystyje iš veterinarijos vaistinės.

Viduriavimas

Viduriavimui sustabdyti yra rekomenduojama naudoti veterinarinę probiotinę pastą "Pro-Kolin+", tinkančią kačiukams ir suaugusiems. Ši pasta tinka po vaistų ir antibiotikų žarnyno mikroflorai atstatyti.
Taip pat galima naudoti laktobakterinius preparatus iš žmonių vaistinės. Dozuoti pagal instrukciją, kaip vaikui.
Jeigu viduriavimas prasidėjo nuo naujo/keičiamo maisto, būtina grįžti prie ankščiau naudoto ir keisti jį palaipsniui, kas kartą primaišant vis didesnę dalį naujo.
Jeigu viduriavimas tęsiasi virš 2 parų ar katė turi negalavimo požymių - būtina kreiptis pas veterinarą.

Vėmimas

Katės vemia dėl daugelio priežasčių ir gali būti visiškai sveikos. Tokiu būdu jos pašalina besikaupiančius plaukus skrandyje, ypač per šėrimasi. Taip pat reaguoja jautresnio virškinimo augintiniai į netinkamą maistą. Kartais katės prisivalgo per daug, valgo per greitai, ryja stambius gabaliukus ar granules.
Jeigu vėmimas netrunka ilgiau 2 dienų, o katė elgiasi įprastai ir atrodo sveikai - pas veterinarą nėra būtina kreiptis. Bet jeigu katė vemia ilgiau ar atrodo negaluojanti - būtina kreiptis pas veterinarą, kadangi tai gali būti ligos ar apsinuodijimo požymis.
Esant poreikiui, katei galima naudoti populiariausią absorbentą - aktyvuotą anglį. Tam ištirpdinkite pusę tabletės keliuose mililitruose virinto vandens ir sugirdykite švirkštu.

Mineraliniai ir vitamininiai papildai

Papildai skiriasi į kelias grupes. •Vitaminizuoti skanėstai/maistas. Dažnai parduodami gyvūnų parduotuvėje, kramtalai ar pastos kurie yra naudojami, kaip skanėstai ar turi medžiagų priedus nedideliuose kiekiuose.
•Vitamininiai/mineraliniai papildai. Šios grupės papildus dažniausiai skiria didesnė koncentracija vitaminų B grupės ir kitų medžiagų. Iš paplitusiųjų ir nebrangių kompleksų galima paminėti gamintojo Sogeval Pet Phos Felin produkciją, suaugusiems tai būtų Pelage, o kačiukams - Croissance.

Ar reikia katei vitamininių/mineralinių papildų

Vitaminizuotų skanėstų suvartojamas kiekis dažniausiai nėra ribojamas.
Sveikai katei, besimaitinančiais pilnaverčiu kokybišku ėdalu, įprastu metu papildų nereikia, o pilnaverčių vitaminų, net ir negalima, kadangi susidarys medžiagų perteklius, o tai yra blogiau negu trūkumas.

Kada katei reikia medžiagų papildų?

•Keičiant kailį
•Sergant ar negaluojant
•Nėščiai ar maitinančiai katei
•Esant medžiagų trukumui
•Vartojant nepilnavertį ar pigų maistą
•Besimaitinant natūralia mityba

Kaip duoti katei tabletę

Pasodinkite katę ant kelių galva į priekį, prispauskite kūnu, viena ranka paimkite katei iš abejų pusių už žandikaulių pradžios ir paspauskite, kad katė išsižiotų. Kitos rankos pirštu greitai ir giliai įkiškite tabletę, kad ji atsidurtų ant liežuvio šaknies, paleiskite rankas, kad katė uždarytų burną. Palaikykite ją, kol ji prarys tabletę. Galima paglostyti gerklę, kad paskatinti rijimą.

Kaip sugirdyti katei skystį

Pririnkite skystį į švirkštą be adatos. Pasodinkite katę ant kelių galva į priekį, prispauskite kūnu, viena ranka pakelkite truputį katės galvą, o kita ranka įstatykite švirkšto galą prie žandikaulių pradžios ir lėtai spauskite švirkšto stūmoklį.

Pasišlapinimas/išsituštinimas ne tualete

Jeigu katė tvarkingai atlikdavo reikalus savo dėžutėje ir Jūs nieko nekeitėte, palaikote WC švarą, bet kastruotas/sterilizuotas augintinis "padarė ne vietoje", reiktų atidžiau pastebėti jį, galimai tai bandymas atkreipti dėmesį į savo sveikatą.


PriežiūraKačių šukavimas

Britų Trumpaplaukiai turi tankų pokailį, todėl norint sumažinti plaukų kiekį namuose ir ant drabužių, reikia kartą per savaitę pašukuoti katę su tokiomis masažinėmis šukomis ir po pasišukavimo paglostyti ją šlapiomis rankomis, taip surenkant plaukus.
Keičiančią kailį katę reikia šukuoti kasdien.

Kačių šukos

Kačių šukų yra didelė pasiūla, bet realiai naudingų ir efektyvių yra tik kelios.
Guminės masažinės šukos puikiai iššukuoja pokailį ir masažuoja odą.
Furminator DeShredding Tool išima labai daug pokailio ir po kelių šukavimų Jūsų katė ženkliai sukrenta dėl atsigulusio kailio, kuris atsistatys 3-6 mėnesių periodu. Su juo negalima šukuoti uodegos, galvos ir letenų, kadangi plaukų ataugimas gali užtrukti net metus.

Nenaudokite

šukų su geležiniais galiukais, kadangi jais subraižote katei odą. Jeigu norite naudoti tokio tipo šukas, pasirinkite su apsaugine plastmase ant galiukų, bet kaip ir šepečio tipo šukos jos yra mažiau veiksmingos, negu guminė masažinė pirštinė.

Kaip dažnai reikia kirpti katei nagus

Ant priekinių letenų nagus reikia kirpti kas savaitę, ant užpakalinių kas antrą savaitę. Priklausomai nuo katės charakterio, nagus gali nukirpti vienas žmogus arba prireikia antro pagalbos.
Kerpant nagus vienam, katė pasodinama ant kelių galva į priekį. Jūs pasilenkiat ir prispaudžiat ją savo kūnu. Paimat į ranką vieną leteną, paspaudžiant ant pagalvėlės ir apkerpat nagą.
Yra kerpami tik nagų galiukai, paliekant kelis milimetrus nago iki kraujagyslės. Nereikia panikuoti nukirpus nagą truputį per trumpai, nes kraujavimas greitai nustos.

Kaip dažnai reikia maudyti kates

Katės yra švarūs augintiniai ir be būtinybės jų nereikia maudyti, kadangi yra nuplaunami apsauginiai riebalai nuo odos. Išimtis yra beplaukių veislių atstovai, kuriuos reikia maudyti, kadangi jie riebaluojasi.
Augintiniui išsitepus, pripilkite kūno temperatūros vandens į vonelę. Vandens lygis turi būti apie pusę katės aukščio. Sudrėkinkite kailį, išimkite katę, įtrinkite šampūnu, duokite jam įsigerti į kailį pagal instrukciją ir nuplaukite, įdėjus katę atgal į vonelę. Katės dažniausiai bijo dušo.
Ypatingo atsargumo reikia su katės akimis, ausimis ir nosimi, nes vanduo ten neturi patekti.


KelionėTransportavimo dėžės

Dėžės būna įvairių dydžių, medžiagų ir kokybės. Vežant kačiukus ar nedideles kates, galima pasinaudoti didele nešykle, bet ji užima vieta ir nebūna patogi nešiojimui. Transportuojant kelias suaugusias kates, Jums ir katėms patogiau bus, jeigu pasinaudosite 2 vidutinio dydžio dėžėmis, nei bandysite nešti didžiausią, nes augintiniai sėdės ankštai / daužysis vienas į kitą.
Standartinė plastikinė nešyklė su metalinėmis grotelėmis priekyje
Pliusai: Platus pasirinkimas, yra nebrangių variantų, lengvos, nedidelės
Minusai: Netilps 2 suaugę augintiniai, atidarytas priekis/skersvėjis
Medžiaginis narvas
Pliusai: Lengvi, susideda, būna nebrangių variantų, patogūs ir kokybiški Sturdi gaminiai tinka kelionėms
Minusai: Netilps 2 suaugę augintiniai, atidarytas priekis/skersvėjis, nėra saugus.
Cat-it Cabrio
Pliusai: Didelis, tilps 2 kačiukai ar nedidelės veislės katės, galima į vidų įstatyti dėžutę, stebėti augintinį
Minusai: Nekokybiškas, lūžta plastikinės detalės, sunkus

Kelionė į užsienį

Kelionei į užsienį reikia ruoštis iš anksto ir įdėmiai nagrinėti šalies taisykles į kurią vykstate, kadangi keliaujant gali iškilti daug nesusipratimų, o gyvūnas gali būti net užmigdytas. Ypatingai griežtai yra stebimi augintiniai keliaujantys oro linijomis.
Standartiniai pasiruošimai prieš kelionę:
•Turi būti praėjusi nemažiau nei 21 diena, nuo pasiutligės skiepo.
•24-36 valandas prieš išvykimą veterinaras suduoda vaistus nuo echinokokozės ir pažymi tai Europos Sąjungos Gyvūno Augintinio pase (būtina ne į visas šalis).
•Mažiau negu 24 valandas iki skrydžio veterinaras apžiūri gyvūną ir daro atžymą, jeigu keliauti leidžiama.
Papildomai, keliaujant iš tam tikrų trečiųjų šalių į Europos Sąjungą arba į tam tikras šalis, reikia daryti pasiutligės antikūnų serologinį nustatymo tyrimą.
Daugiau apie keliones su gyvūnų Jūs galite paskaityti VMVT puslapyje


Kastracija/Sterilizacija/PoravimasisKatės jaučia malonumą nuo poravimosi

Ne. Tai skausmingas procesas, po kurio katė nuo skausmo dažniausiai muša katiną.

Katei reikia turėti nors vieną vadą

Tai vienas iš paplitusiųjų mitų, kad kačių sveikatai naudinga pabūti mama prieš sterilizaciją. Morčius, nėštumas, gimdymai ir kačiukų auginimas tai vienas iš instinktyvių veiksmų, alinančių katės organizmą, kuriuos dėl hormono lygio daro nesterilizuotos katės. Pasikartojančios rujos yra pavojingos katės sveikatai ir iškviečia ligas.

Katino nebūtina kastruoti, nes jis nemorčiuoja

Katinai yra pasiruošę kergtis visus metus, bet besikeičiant dienos ilgumui ar atsirandant kvapams, jo instinktai paaštrėja ir katinai labiau negu įprastai kenčia nuo instinktų dažnai nesuprasdami "Ko, kam ir kodėl". Todėl nekastruoti katinai yra įtakoti hormonų visus metus, labiau šeriasi, jų kailis būna riebaluotas ir vietomis sulipęs, niekada nebūna tokios formos, kaip jų broliai, kuriems ši instinktyvi trauka atkrito ir jie gali ramiai užsiimti kitais dalykais.

Kastracija/sterilizacija ir žymėjimas

Augintiniai, kastruoti ar sterilizuoti iki lytinio subrendimo, nepradeda žymėti nepriklausomai nuo lyties.
Lytiškai subrendusieji ir žymintys augintiniai, dažnai nustoja žymėti neilgai po atliktos operacijos.

Kada reikia kastruoti/sterilizuoti

Kastraciją ar sterilizaciją rekomenduojama padaryti iki lytinio subrendimo, po kurio kačių elgesys keičiasi, o būklė dažnai blogėja, atlikti šią procedūrą galima berniukams nuo 2 mėnesių, o mergaitėms nuo 3 mėnesių amžiaus.
Katės lytiškai subręsta dažniausiai po šešių mėnesių, todėl rekomenduojama apsilankyti pas veterinarą operacijai iki to amžiaus.
Temperamentingos katės gali pradėti morčiuoti ankščiau negu 6 mėnesiai.
Dar viena iš priežasčių, kodėl neverta per ilgai delsti su vizitu pas veterinarą, kadangi lytiškai subrendę augintiniai, dažniausiai katinai, bet pasitaiko ir katėms, gali žymėti teritoriją, o kartais po kastracijos/sterilizacijos šis įprotis išlieka.

Pasiruošimas operacijai

Šiai operacijai taikomi standartiniai reikalavimai prieš narkozę, augintinis turi būti sveikas ir nevalgęs nieko iš vakaro, kad nepaspringtų narkozės metu.
Jeigu jums atrodo, kad katė negaluoja, geriau atidėti planuotą operaciją.

Augintinio priežiūra po operacijos

Kačiukai perneša operacijas lengviau negu suaugusieji gyvūnai ir atsigauna greičiau.
Po operacijos atvežus katę namo laikykite ją neaukštai nuo žemės, kad nenukristų, bet šiltoje vietoje, kadangi po narkoze katė negali reguliuoti savo kūno temperatūros. 6 valandų bėgyje katė atsibus ir bandys vaikščioti. Jai galima paduoti vandens negiliame dubenėlyje, kad nepaspringtų. Po 12 valandų katei galima duoti minkšto maisto. Sekančią diena katė bus vangi ir norės ilsėtis nuošalioje vietoje. Nereikia jai trukdyti. Po 2 dienų katė elgsis, kaip ankščiau.
Būtina stebėti, kad katė nesilaižytų susiuvimo vietos. Tam rekomenduojama naudoti marškinėlius, jie yra patogesni, negu apykaklės. Neturint marškinėlių, galima juos pasidaryti iš pėdkelnių ar vaikiškų drabužių.
Jeigu sterilizacija buvo atlikta vidine siūle, katei yra mažiau galimybių išlaižyti siūlus ir taikoma mažiau apribojimų.

Sterilizacija per morčių

Jeigu Jūsų katė sumorčiavo, vizitą pas veterinarą reikia atidėti iki morčiaus pabaigos, kuris bus apytiksliai po 7 dienų. Delsti neverta, kadangi kartais katės morčiuoja kas antrą savaitę
Jeigu katės morčius tęsiasi virš 2 savaičių, tai Jums reikia apsilankyti pas veterinarą, kadangi užsitęsti morčius gali iki kelių mėnesių, per kuriuos Jūsų katė sublogs ir galimai atsiras pasekmės.

Vaistai nuo morčiaus

Tai yra kenksmingų vaistų grupė, atidedančių morčių vėlesniam laikui. Šie vaistai negali būti naudojami ilgai ar morčiaus nutraukimui. Jie sukelia ne tik reprodukcinės sistemos ligas, bet ir kenkia kitiems organams, ypač antinksčiams.
Jeigu katė nėra skirta veisimui, ją būtina sterilizuoti iš karto po morčiaus pabaigos, o jeigu katė skirta veisimui, tai naudojant šiuos vaistus Jūs rizikuojate prarasti katę, kaip reproduktorių.
Bet koks kvalifikuotas veterinaras patvirtins šią informaciją ir nerekomenduos naudotis šiais vaistais.

Britų Trumpaplaukių kačių veislynas Starfall*LT