ENLTРУ

BRITŲ TRUMPAPLAUKIŲ KAČIŲ VEISLYNAS

BRITŲ TRUMPAPLAUKIAI

KAČIŲ AUKLĖJIMO ABC


SUPRASKITE JŪSŲ KATĘ


Kačių elgesio subtililybės


Labai sunku atskirti mielą katinišką ekscentriškumą nuo susierzinimo, pereinančio į brangiai kainuojančias ir pavojingas problemas – tai labai sudėtingas momentas, paprastai priklausantis nuo aplinkybių ir šeimininko žinių apie kačių gyvenimą. Dauguma kačių elgsenos pavyzdžių, kuriais skundžiasi šeimininkai, yra paprasčiausio aktyvumo apraiškos neleistinuose rėmuose; pvz., teritorinė agresija, nepageidaujamas žymėjimas ar paukščių medžioklė (graužikų medžioklė paprastai toleruojama). Turėtume suprasti, kad tik nedidelė dalis kačių demonstruoja elgesio nukrypimus, kurių neturi jų laukiniai giminaičiai. Kuo mūsų žinios apie biologiją ir socialinę laukinių kačių elgseną išsamesnės, tuo rečiau naminių augintinių elgsena atrodo nenormali.

Gyvūnų savininkai dažnai mano, kad katės būdą pakeisti sunku: jų charakteris nepriklausomas, jos vengia dresūros. Tik išsamios žinios apie kačių elgseną, besiremiančios lyginamosios psichologijos, etologijos, endokrinologijos ir psichofarmakologijos tyrimais, gali padėti išspręsti gyvūno keliamas problemas.

Yra keletas besąlygiškų arba standartinių priežasčių, nulemiančių kačių elgesio problemas, tačiau vienam atvejui tinkantys sprendimo būdai gali būti beverčiai kitu atveju, nors išoriškai abu atvejai ir panašūs. Auklėjimo technikos ir metodų pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių, tačiau reikia turėti omenyje visos šeimos įpročius, poreikius ir lūkesčius, susijusius su mylimu gyvūnu bei šeimos tarpusavio santykius. Jeigu tarp atskirų šeimos narių yra žymių nesutarimų gyvūno elgsenos ir auklėjimo klausimais, tai katės elgesio problemos sprendimo, tenkinančio visus šeimos narius, galima ir nesurasti. Tokiu atveju reikalinga specialisto konsultacija bei rekomendacijos.

Kačių neįmanoma išauklėti kaip šunų. Šunys sudaro socialines hierarchijas, kuriose jūs galite užimti vadovaujantį vaidmenį. Katės formuoja socialines grupes, pagrįstas užimama teritorija, o ne vadovaujančiu vaidmeniu, Todėl klaidinga manyti, kad į auklėjimą jos reaguos kaip šunys.

Niekada nemuškite katės ir netaikykite jokių fizinių bausmių.

Katė pradės bijoti jūsų, o baimė labai greitai gali pereiti į agresiją.
 •Jūs galite išmokyti katę nesielgti netinkamai, mokydami elgesio, alternatyvaus netinkamam.
 •Kadangi katės nemėgsta siurprizų, nepageidaujamam elgesiui sustabdyti jūs galite naudoti vandens pistoletus, plojimą rankomis, šnypšti ir kelti kitokius garsus bei trumpus draudimo žodelius, tokius kaip „Ne“. Tačiau privalote žinoti, kad šios taktikos nesuveiks, jei būsite tam nepasiruošę. Be to, pavėlavus net kelias sekundes, tai gali tapti neefektyvu. Jūs privalote tai daryti nedelsdami, kai tik katė pradeda elgtis netinkamai.
• Katės yra medžiotojos iš prigimties ir dauguma žaidimų yra susiję su šiuo instinktu. Dažnai medžioklės objektu tampa šeimininkų rankos. Norėdami sustabdyti kandžiojimąsi, rankų pirštais ar delnu lengvai pastumkite katės snukį atgal. Tai galime derinti su „Ne“.
• Kita taktika yra padaryti nepageidaujamą elgseną neįmanomą. Pagalvokite, kaip elgtumėtės, jei namuose būtų mažų vaikų: maistą laikykite dėžutėse; dūžtančius ir/ar pavojingus daiktus laikykite nepasiekiamoje vietoje; patikrinkite, ar sunkūs daiktai, pvz., knygų lentynos, yra stabilūs. Galima paieškoti priemonių, skirtų apsaugai nuo vaikų ir jas pritaikyti. Kai analogiškos priemonės neveikia, fizinė problemos prevencija taip pat gera, pvz., atšildomą mėsą, dėkite ją į neįkaitintą orkaitę, o ne ant stalo.
Geriausia auklėti jauną katytę – tada pasiekiami geriausi rezultatai. Net mažiems kačiukams turi būti parodoma, ką galima draskyti, o ko ne. Niekada netoleruokite nepageidautinos elgsenos, kol kačiukas yra mažas pūkų kamuoliukas, nes toks jis neliks visą gyvenimą, o nepageidaujamas elgesys gali užsifiksuoti ilgam.

Naudojimasis tualeto dėže

Maži kačiukai naudotis tualeto dėže išmoksta iš mamos, todėl nerekomenduojama įsigyti kačiuko, jaunesnio nei 3 mėn. amžiaus.
Jei namuose gyvena kelios katės, kiekviena turi turėti atskirą tualeto dėžę. Nekeiskite tualeto dėžės vietos, nestatykite arti jų dubenėlių su ėdalu ir vandeniu, šalia neturi būti triukšmingų, gąsdinančių daiktų, pvz., indaplovės. Kasdien keiskite kraiką, parinkite katei priimtiniausią kraiko tekstūrą (dažniausiai katėms patinka į smėlį panašus kraikas). Naudokite uždarą tualeto dėžę katėms, kurios stovi joje, bet tuštinasi pro šalį. Jei katė šlapinasi ar tuštinasi ne tam skirtoje vietoje, labai svarbu pašalinti kvapus tose vietose. Galima naudoti actą, komercinius enzimų produktus, valymą garais, repelentus. Jei įmanoma, išmesti suterštus kilimėlius ir audinius.

Labai efektyvi priemonė, pratinant naudotis tualeto dėže – izoliavimas. Tam naudojami voljerai su tualeto dėže. Jei katė naudojasi tualeto dėže reguliariai 4-6 savaites, paleiskite ją į vis didesnį plotą, pvz., vieną kambarį, prieškambarį. Naujoje vietoje katė turi gerai elgtis 1 savaitę, tik tada galima bandyti išplėsti teritoriją dar 1 kambariu. Niekada nedidinkite teritorijos, kol nesate 100 procentų įsitikinę, kad katė naudojasi dėže. Jei atsitinka „nelaimė“, pašalinkite medžiagą, ant kurios tai atsitiko, ir vėl izoliuokite katę bei pailginkite izoliavimo laiką, kad išvengtumėte atkryčių.

NIEKADA
netrinkite katės nosies į ne vietoje padarytą šlapimą ar išmatas. Tai niekada nepadėjo auklėjant šunis, o tuo labiau nepadės katėms. Jūs tik parodysite katei, kur geriausia palikti ekskrementus.

Draskymas

Nepageidaujamam draskymui sustabdyti įsigykite specialią draskyklę. Naudokite žodelį „ne“, jei katė drasko nepageidaujamus daiktus. Galima naudoti atbaidančias priemones ant tų daiktų, kuriuos katės užsispyrusiai drasko. Pagirkite katę ir duokite jai skanėstų, kai drasko tam skirtą daiktą. Pademonstruokite, kaip naudotis draskykle. Katė ateis susipažinti su jūsų paliktu kvapu ir tada paliks savo. Labai svarbus faktorius, renkantis draskyklę – medžiaga, iš kurios ji pagaminta. Ji turi būti pakankamai minkšta, kad katės nagai nestrigtų. Jei taip atsitinka, katė gali daugiau niekada nebesinaudoti draskykle. Natūralaus pluošto virvė, standžiai apsukta aplink stulpą, patinka daugumai kačių. Kai kurios katės mėgsta gryną medį; kai kurios labiau nei vertikalias mėgsta horizontalias draskykles.

Šeimininkų žadinimas anksti ryte

Katės yra pagarsėję naktiniai šeimininkų žadintojai. Katė paprasčiausiai gali būti alkana ir reikalauti maisto. Maitindami ją, kai ji jus žadina netinkamomis valandomis, tik dar labiau sustiprinsite tokį elgesį. Jei alkis yra žadinimo priežastis, tiesiog pripildykite dubenėlį prieš eidami miegoti arba ignoruokite katės žadinimą ir maitinkite ją tiksliai tuo pačiu metu kiekvieną rytą. Katė greitai adaptuosis.

Jei katė žadina norėdama žaisti, yra keletas metodų, kuriuos galite išbandyti. Galima žaidimais nuvarginti katę prieš miegą, tokiu būdu sumažinant norą žaisti naktį. Kai kuriais atvejais padeda šnypštimas ant katės. Taip pat galite uždaryti duris ir neįleisti katės į miegamąjį. Jei ji bando atidaryti duris, iki ryto uždarykite ją į vonią.

Sunkesniais atvejais išbandykite dulkių siurblį. Eikite miegoti, o katę palikite už durų. Padėkite dulkių siurblį prie durų miegamajame. Įjunkite jį į tinklą, prisitaikykite, kad galėtumėte įjungti nesikeldami iš lovos. Palaukite krebždesio ar kniaukimo už durų ir įjunkite dulkių siurblį. Jei katė sugrįžta, vėl įjunkite. Katė ilgainiui nuspręs nebeįkyrėti jums rytais.

Indrė Kievišaitė / VŠĮ Indrės veterinarijos gydykla